Od juniora do seniora. Męskie spotkanie o męskich sprawach!

W niedzielę 5 listopada w Centrum Integracji Organizacji Pozarządowych w Mielcu przy ul. Skłodowskiej-Curie odbyło się wydarzenie „Od juniora do seniora. Męskie spotkanie o męskich sprawach” zorganizowane przez Fundację Onkologiczną „Zwalcz Go Uśmiechem”.

Spotkanie było nie tylko źródłem cennych informacji, ale także skuteczną platformą zachęcającą do podejmowania działań na rzecz własnego zdrowia oraz wspierania innych mężczyzn w dbaniu o siebie.

Lekarz urolog- Kamil Marczewski i Rafał Śliż- Rzecznik Prasowy NFZ w swoich prelekcjach pn. „Wiedza niezbędna każdemu mężczyźnie. Profilaktyka to nie tylko badania, czyli słów kilka o tym jak nie chcemy być zdrowi” przekazali istotne informacje dotyczące profilaktyki raka jąder i prostaty. Omówili czynniki ryzyka, objawy wczesnego rozpoznania oraz skuteczne metody prewencji i diagnostyki. Zachęcali do regularnych badań i świadomości zdrowotnej wśród mężczyzn.

Zespół Centrum Medycznego w Mielcu pod kierownictwem Katarzyny Żółty zaprosił uczestników na badania cukru i ciśnienia a także pokaz prawidłowych badań na fantomach.

Na spotkaniu dostępne były bezpłatne badania ultrasonograficzne (USG) dla zainteresowanych mężczyzn. Badania te stanowią skuteczną formę wczesnego wykrywania ewentualnych zmian nowotworowych.

W ramach spotkania została przedstawiona akcja MOVEMBER, która skupia się na zwiększaniu świadomości na temat zdrowia mężczyzn. Akcentowano szczególnie problemy związane z rakiem prostaty, rakiem jąder oraz ogólnymi kwestiami zdrowotnymi mężczyzn. Uczestnicy zostali zachęceni do zaangażowania się w akcję poprzez noszenie wąsów (symbolu akcji) i dzielenie się informacjami na temat profilaktyki.

Fundacja „Zwalcz go uśmiechem” podkreślała, że walka z rakiem może być trudna, ale uśmiech jest silnym narzędziem w budowaniu pozytywnego podejścia do zdrowia. Akcentowano rolę pozytywnego myślenia i wsparcia społeczności w trudnych chwilach.

Wśród wszystkich uczestników wydarzenia rozlosowane zostały nagrody od naszych sponsorów.
Spotkanie zakończyło się podkreśleniem ważności regularnych badań i aktywnego zaangażowania się w dbanie o zdrowie mężczyzn. Apelowano o szerzenie informacji o profilaktyce i akcjach takich jak MOVEMBER, aby dotrzeć do jak największej liczby osób.